Skip to main content

3. An industrial chemist introduces 2.0 atm H2 and 2.0 atm CO2 into a 1.00 L container at 25 ⁰C and then increases the temperature

An industrial chemist introduces 2.0 atm of H2 and 2.0 atm of CO2 into a 1.00 L container at 25 °C. The temperature is then increased to 700 °C. At this elevated temperature, the equilibrium constant Kp is 0.534 for the reaction:

H2 (g) + CO2 (g) ⇌ H2O (g) + CO (g).

How many grams of H2 are present when equilibrium is established?

4 Answers

A
Anonymous

Feb 21, 2025

Explanation:H₂ (g) + CO₂ (g) ⇌ H₂O (g) + CO (g)2 atm pressure at 25° or 298 K . If temperature increases to 700°C or 973K pressure = 2 x 973 / 298 = 6.53 atm H₂ (g) + CO₂ (g) ⇌ H₂O (g) + CO (g)6.53 - x    6.53 - x         x             x   x² / ( 6.53 - x )²   = .534 x  / ( 6.53 - x )  = .73 x = 4.77 - .73 x x = 2.76 pressure of hydrogen gas in equilibrium = 6.53 - 2.76 = 3.77 atm moles of hydrogen at this temperature and pressure n = PV / RT 3.77 x 1 / .082 x 973 = .04725 mole = .04725 x  2 gram = .0945 gram = 94.5 mili gram
A
Anonymous

Feb 21, 2025

0.0944 gram of H2Explanation:Raising the T from 25 C (298 K) to 700 C (973 K) increases the pressure of each gas by:2.0 atm x (973 K / 298 K) = 6.53 atmWhereKc = Kp because the moles of product equals the moles of reactants.At equilibriuim, the amounts areP(H2) = 6.53 - xP(CO2) = 6.53 - xP(H2O) = xP(CO) = xKc = Kp = .534 = (x)(x) / [(6.53 - x)(6.53 - x)]Take the square root of each side(.534)^0.5 = x / (6.53 - x) x = 0.731 (6.53 - x)x = 4.77 - 0.731x1.731x = 4.77x = 4.77 / 1.731 = 2.76 atmP(H2) at equilibriuim = 6.53 - 2.76 = 3.77 atmP(CO2) at equilibrium = 6.53 - 2.76 = 3.77 atmPV = nRTn = PV/RT = [(3.77 atm)(1.00 L)] / [(0.08206 L atm/K mol)(973 K)] = 0.0472 mol H20.0472 mol H2 x (2.00 g / 1.00 mol) = 0.0944 g
A
Anonymous

Feb 22, 2025

1) moles of oxygen (n) = 1.86 molesExplanation:according to  Boyle's law the formula to solve this problem is:PV=nRtwhen P is the pressure which equal 1.25 atm and V is the volume which equal 37.5 Ln is the number of moles which we need to calculate itR is constant which equal 0.082t is the temperature in kelvin By substitution:1.25*37.5 = n * 0.082 * 307So n = 1.86 moles2) the volume of oxygen gas = 34 LExplanation:at standard temperature and pressure (STP) 1 mole of gas will equal = 22.4LSo when we have 1.5 moles of oxygen at standard temperature and pressure (STP) so we will estimate it like that 1.5 moles *22.4 L/ 1 mole = approximately 34 L 3) The volume of H2 = 2.29 L Explanation:according to the Balanced equation we can see that the molar ratio between Zn and H2 1 : 1so to know the number of moles of H2 we will get it for Zn first :number of moles Zn = mass of Zn / molar mass Zn                              = 5.98 / 65.39 =0.0914 molesso number of moles H2 = 0.09 molesby  substitution in the following formula:PV = nRT0.978 * V = 0.09 * 0.082 * 298so The volume of H2 = 2.29 L 4) Volume of O2 = 1.4 LExplanation:first we have to balance  the equation:2Na2O2 +2CO2 → 2Na2CO3 + O22 mole CO2 give 1 mole of O2 so the molar ratio is 2:1at STP 1 mole of gas will equal = 22.4 L              ??? moles of CO2 = 2.8n CO2 = 0.125 moles so n O2 = 0.125 /2 = 0.0625 molesso when 1 mole of as = 22.4               0.0625 moles O2 = ???Volume of O2 =0.0625 moles * 22.4 L/ 1 mole                         = 1.4 L5) the initial quantity of sodium metal used = 17.2 gramExplanation:at STP 1 mole of gas will equal = 22.4 Lso  moles of H2 equal ?? when 8.40 liters of H2 gas were producedso moles of H2  = 8.4/22.4 =0.375 molesand according to the balanced equation the molar ratio between H2 ans Na is 1 : 2 so number of moles for Na = 0.375 *2 = 0.75 molesto get the initial quantity of sodium metal (mass Na) = number of moles * molar mass mass Na = 0.75 moles * 23 gm/mole= 17.25 6) FalseExplanation:because STP means standard temperature and pressure. and the Standard temperature must be 273 K and the standard pressure must be 1 atm but in the question the temperature is 298 K not 273 K so , It is not a standard temperature7) 22.4 litersExplanation:1 mole of gas will equal = 22.4 Lbecause at the Standard temperature must be 273 K and the standard pressure must be 1 atmso V = nRT/P        =1 mole * 0.082 * 273 K / 1 aTm         = 22.4 liters
A
Anonymous

Feb 22, 2025

Not too sure about first question, Second is D. 41, 406 J.

Want to answer this question?

Join our community to share your knowledge!

Related Questions

1
How many oxygen atoms are in 2.00 grams of quartz?

How many oxygen atoms are in 2.00 grams of quartz? Could someone please provide a detailed explanation of the calculatio...

3
How many moles of CO2 are produced when 5.45 mole of ethane are burned in an excess of oxygen?

How many moles of CO2 are produced when 5.45 moles of ethane (C2H6) are burned in an excess of oxygen?

2
Suppose there are two known compounds containing generic x and y. you have a 1.00g sample of each compound.

Suppose there are two known compounds containing the elements x and y, and you have a 1.00 g sample of each compound. Wh...

3
what is the hybridization of phosphorus atom in PCl3?

What is the hybridization of the phosphorus atom in PCl3? Additionally, could you please provide an explanation of the s...

4
Cual es la tendencia de los metales al formar en lances

¿Cuál es la tendencia de los metales al formar enlaces? ¿Qué rango de edad sería el adecuado para explicar esta respuest...

4
How many moles of Cu are in 1.48 × 1025 Cu atoms?

How many moles of copper (Cu) are present in 1.48 × 10²⁵ atoms of copper?

10
Together, leukocytes and platelets comprise approximately percent of total blood volume

Together, leukocytes and platelets comprise approximately a certain percentage of total blood volume. In biological ter...

2
What is the hybridization on the central atom in CH2F2 and in COF2?

What is the hybridization of the central atom in the molecules CH2F2 (difluoromethane) and COF2 (carbonyl fluoride)? Add...

4
how do you draw the energy level diagram for aluminum?

What are the steps to create an energy level diagram for aluminum? Could you provide detailed guidance on how to accurat...

3
How many moles of CuO can be produced from 0.450 mol of Cu2O in the following reaction?

How many moles of CuO can be produced from 0.450 moles of Cu2O in the following reaction: 2Cu2O + O2 → 4CuO?